V dnešní pozvánce vás zvu do země, která je rozkročená na dvou světadílech a je nejen pomyslnou, ale i faktickou spojnicí mezi Evropou a Asií, třebaže mnozí Evropané by byli raději, kdyby byla jenom asijskou zemí. Dnes vám tedy představím Turecko, konkrétně jeho jižní část.
Dovolená v Turecku
Turecká riviéra se stává velmi oblíbeným letoviskem východního Středomoří. Je to hlavně kvůli špičkovým turistickým službám, relativní bezpečnosti, příjemnému klimatu a nízkými náklady na pobyt. A to jsou parametry cestovního ruchu, na které mnozí Češi slyší, a nutno poznamenat, že nejen my.
Antalya
Hlavním letoviskem Turecké riviéry je přímořské město Antalya. V Antalyi žije přibližně tolik lidí jako v Praze. Výhodou je však to, že město zabírá mnohem větší plochu než naše hlavní město, proto nepůsobí dojmem přelidněnosti.
Hlavní vstupní branou města již není přístav námořní, ale přístav vzdušný. Na východě města se rozkládá obrovská letištní plocha, která je zčásti mezinárodním letištěm a zčásti vojenskou plochou. Sem míří většina charterových letů, které do tohoto centra tureckého turismu dopravují mnoho nadšených turistů, kteří touží po bezpečné exotice.
Moderní Turecko vzniklo až v roce 1923, kdy Mustafa Kemal Atatürk vyhlásil republiku a proevropské směřování. Přestože je stále Turecko sekulární zemí (vláda a náboženství tu jsou odděleny), je vliv islámu patrný všude, což vede ke zdání exotičnosti.
Proto není divem, že hlavní památky města Antalya jsou mešity a minarety. Pokud byste ve městě neviděli Flétnový minaret, jako byste tu ani nebyli. Pokud k tomu návdavkem spatříte i Useknutý minaret, můžete tvrdit, že jste centrum města prošli. Samozřejmě osídlení tohoto území je mnohem starší než islám samotný, proto se zde setkáte i s antickými památkami, třeba Hadriánovou bránou, které v současnosti Turci říkají Tři brány.
Doporučuji navštívit samotný východní okraj města, ve kterém se nachází park Düden. Je to oáza klidu a zeleně a hlavně se zde nachází přírodní památka – vodopád Düden. Z výšky přes hranu se tu řítí vody stejnojmenné říčky rovnou do moře.
Ale zůstávat ve městě by byl hřích, neboť v okolí jsou nádherné písečné pláže s řadou luxusních hotelových komplexů, kde se o vás budou prvotřídně starat, aniž byste provětrali do mrtě své účty. Nedokážu říci, který z komplexů je ten nej. To si musíte vyzkoušet sami.
Kam na výlet do okolí města Antalya?
Pokud vás už moře bude nudit a budete chtít poznat i jinou tvář Turecka, podnikněte výlety do okolí. Buď organizovaně (každý hotel má nabídku) nebo individuálně, pokud si troufnete v Turecku řídit či využít místní dopravu, která však nevyniká přesností a spolehlivostí.
Pamukkale
Severozápadním směrem od města se nachází ve vzdálenosti 250 kilometrů Pamukkale, což v překladu je Bavlněný hrad. Bavlna se koneckonců v těchto končinách pěstovala a dodnes pěstuje, třebaže už v omezenější míře. Jedná se o největší tureckou přírodní atrakci. Vyvěrají tu horké prameny, kdy voda přepadává přes hranu útesu a tvoří mělká stupňovitá jezírka, ve kterých se usazuje travertin. Pokud je dostatečně přiživován novými rozpuštěnými sedimenty, září bíle tak, až oči přecházejí.
Bohužel i tady prudký rozmach turismu způsobil přírodní katastrofu. Pod svahem vzniklo velké množství léčebných hotelů, kdy každý hotel si navrtal svůj vrt a čerpal vodu z podzemí. Tím se strhly prameny a voda v přírodě rapidně ubývala. Travertin z bílo-modré barvy přešel do šedé. Naštěstí si to Turci včas uvědomili a nařízením omezili odběr horké minerální vody. A aby se travertinová hrana nezužovala, důmyslně střídají, kam vodu po hraně přivedou.
Antické město Hierapolis
Toto lázeňské místo už bylo známo v antických dobách, proto není divu, že nedaleko se rozkládají ruiny antického města Hierapolis. Na prohlídku si rezervujte nejlépe celý den.
Město to bylo rozlehlé a najdete tu řadu zachovalých ruin. Impozantní je antické divadlo či celá nekropole (pohřebiště). Není tedy vůbec překvapením, že Pamukkale a Hierapolis jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Určitě překonání vzdálenosti od moře za celodenní výlet stojí.
Antické město Myra
O sto kilometrů blíže Antalyi se nachází turecké město Demre jihozápadním směrem. Ve starověku se na území Demre nacházelo antické město Myra, které patřilo k velkým městům Lýkie. Proto vás nemůže překvapit, že i zde narazíme na mnoho antických památek, které se nacházejí v severní části města.
Pro křesťany je toto město zajímavé tím, že zde kolem roku 300 po Kristu byl biskupem Mikuláš, později svatořečený. Mikuláš z Myry proslul už za svého života štědrostí. Jeho oblíbenost je vyjádřena i tím, že je patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů. Patří k nejoblíbenějším světcům, české děti vám to potvrdí. Jeho postava a činy vedly k vytvoření mýtické postavy Santa Clause.
I v Myře je zachované antické divadlo a v této muslimské zemi je zde kult svatého Mikuláše výborným turistickým lákadlem. Určitě vás zaujmou i skalní hrobky, které v této části Turecka mají svou tradici.
Dovolená v luxusních plážových resortech
Pokud však dovolenou chápete opravdu jako nečinné povalování na pláži, vyrazte z Antalye na východ směrem k Alanyi. Zde jsou ty pravé luxusní plážové resorty, ve kterých budete mít pověstnou tureckou péči a čas k regeneraci celého těla i duše. Však kdo by neslyšel o tradiční turecké lázni – hamamu? I to si můžete v hotelu dopřát.
Pár rad a informací na závěr k cestě do Turecka...
V Turecku se používají latinská písmena, ale nepředpokládám, že proniknete do tajů turečtiny. I z tohoto důvodu vám latinka bude připadat nesrozumitelná. V hotelech a v turistických památkách se domluvíte anglicky, německy, francouzsky, rusky a možná se setkáte i s češtinou nebo slovenštinou. Turci jsou rození obchodníci a mají snahu se s vámi dorozumět, popřípadě uzavřít s vámi obchod. Pozor! Je důležité umět smlouvat. Bez smlouvání to nebude obchod, ale jen legalizovaná krádež. Musíte si dát načas! Nesmlouvá se v kamenných obchodech, hotelech a restauracích, ani to nezkoušejte, je to naprosto nepatřičné!
V Turecku se platí tureckými lirami, které snad mají své bouřlivé období za sebou a jsou již poměrně stabilní. Před lety Turci seškrtali nuly v nominálu, tak se nemusíte bát sta tisíců či miliónů. Samozřejmě můžete všude platit eury. Dokonce se setkáte i s tím, že budou chtít mince vyměnit za bankovky.
Nebojte se a dopřejte si tradiční tureckou kuchyni, je fantastická a budete mít boule za ušima. Pokud si zvolíte vše v ceně, či jenom polopenzi, určitě nebudete strádat a chuťovým pohárkům připravíte žně.
A jak jsem již zmínil, vyplatí se z Prahy do Antalye využít leteckou dopravu. Do Turecka již nepotřebujete řadu let vízum, takže další překážka v cestě do Turecka padla. A pokud vyrazíte na jaře, uvidíte jih Turecka zelený a rozkvetlý.
Přeji vám, abyste si Orient užili a bezpečnou dávku exotiky vstřebali všemi smysly.
Kam se vydat dále ve Středomoří? Přečtěte si článek o jarní cestě na Kypr :)