Blog Parkování R7 nejen o cestování

 • pau Pau Beach - Severní Mariany, Mikronésie, Tichomoří 1500.jpg

  Severní Mariany, tropický ráj v Tichomoří

  Dnes se společně zatouláme do Mikronésie, která se nachází v Tichém oceánu. Přesněji se vydáme na západ Tichého oceánu. Souostroví Mariany se rozkládá západně od Filipín, asi dva a půl tisíce kilometrů vzdušnou čarou. A toto souostroví je zcela pod správou Spojených států amerických, třebaže je členěno na dva územní celky.

 • Kokoda Trail - Papua-Nová Guinea 1500.jpg

  Port Moresby, nejnebezpečnější město světa

  Dnes vás zavedu do jedné exotické země, kam se mnoho Čechů nepodívá. Tou zemí je Papua Nová Guinea. Tato konstituční monarchie se nachází na druhém největším ostrově světa – Nové Guineji. Ostrov se nachází v části Oceánie, která se nazývá Melanésií.

 • Naarden - radnice, nizozemsko 1500.jpg

  Zimní procházka Naardenem

  Únorové dny mně před lety zavelely, abych vyrazil do Nizozemska. Myslím tím evropskou zemi, člena Evropské unie. Do tropického Nizozemska v Karibiku jsme se již podívali mnohokrát.

 • marshallovy ostrovy Majuro atol 05 1500.jpg

  Uprostřed Pacifiku na Marshallových ostrovech

  Na konci června roku 2016 podepsala Evropská unie dohodu o bezvízovém styku s dalšími třemi zeměmi Oceánie. Bez víz se můžeme vypravit na Tuvalu, Kiribati a Marshallovy ostrovy, a to vždy až na 90 dní v půl roční periodě. Musím však přiznat, že na cestování to velký vliv mít nebude, neboť Kiribati jsme již bez víz mohli navštívit na 30 dní. U Tuvalu jsme si po dvou letech polepšili a ušetříme 100 australských dolarů, které jsme za vízum po příletu museli platit a Marshallovy ostrovy nám udělovali bezplatně vízum na 30 dní po příletu. Přesto vám dnes chci přiblížit skupinu atolů, které nesou pojmenování Republika Marshallovy ostrovy.

 • Parlament oslo, norsko 1500.jpg

  Eurovíkend v Oslu

  Starý otřepaný vtípek o Oslu a oslovi snad nebudu ani na začátek mé pozvánky do norské metropole dávat. Ale rád se podělím o jiný lingvistický problém. Když jsem chtěl psát o Oslu, nevěděl jsem, jak správně od tohoto vlastního podstatného jména utvořit jméno přídavné. Je to osloská, či oselská radnice? Na první dobrou jsem vyloučil přídavná jména oslí a oslovská. Po poradě s odborníky z Ústavu pro jazyk český tedy budu psát přídavné jméno osloský, neboť je správně a je více užívané.

 • Pohnpei, Mikronésie - Cesta na Nan Madol 1500.jpg

  Pohnpei, drobná perla s historií

  V dnešním příspěvku vás zavedu do tropického ráje, že těch rájů ale je, na malý ostrov v Tichomoří. Ostrov je sopečného původu, jak to tak v Pacifiku je, obklopený korálovými útesy, které vystupují nad hladinu a tvoří přirozenou zábranu mezi bouřlivými vodami oceánu a klidnými pobřežními vodami ostrova. Zřejmě ještě netušíte, který ostrov jsem vybral, neboť tento všeobecný popis se hodí na více ostrovů.

 • azulejos fasáda 1500.jpg

  Azulejos, keramická krása Lisabonu

  I když je město Lisabon kvůli katastrofálnímu zemětřesení v 18. století vlastně jedno z nejmladších hlavních měst v Evropě, neznamená to, že nemá žádnou historii. Nenajdete tu sice spoustu starobylých památek jako v jiných evropských metropolích, ale jeho architektura je přesto úžasná. Velkým lákadlem je nedávno otevřený komplex El Maat. Jde o výjimečný projekt britské architekty Amandy Levede. V prostorách této unikátní stavby najdete muzeum umění, architektury a technologií, kde je důmyslně využit odraz vodní hladiny přes skleněné dlaždice, kterých je na budově přibližně 15 tisíc.

 • K Velkemu bazaru.jpg

  Eurovíkend v Istanbulu

  Dnes vás zvu na návštěvu města, které mi učarovalo hned při první návštěvě, a do kterého se vždy rád vracím. Poprvé jsem se do Istanbulu vypravil na začátku devadesátých let autobusem přes celý Balkánský poloostrov. Mnohokrát jsem využil dovolenou v Bulharsku a vždy si na chvíli odskočil do tohoto orientem vonícího města, abych sledoval tu úžasnou proměnu, která vždy od poslední mé návštěvy proběhla. A do Istanbulu jsem se dostal i letecky. A kdyby opět nastal zlatý věk železnice a já si našetřil nemalý finanční obnos, dojel bych do tohoto čarokrásného města i legendárním vlakem – Orient Expressem.

 • Samoa kokosová palma1500.jpg

  Samoa, pozemský ráj v Pacifiku

  Samoa se skládá ze dvou ostrovů, Upolu a Savai’i. Ostrov Upolu je hlavní ostrov, takže pokud se na Samou vydáte, přiletíte na Upolu na malé letiště, kde vám místní skupina bude hrát na ukulele v příletové hale. Už na letišti zakusíte samoánskou pohodovou atmosféru.

 • Kings Canyon Kalifornie_1500.jpg

  Kalifornský národní park Kings Canyon

  Že jste o něm nikdy neslyšeli? Možná se vám ani nedivím. Pokud navštívíte Kalifornii jsem si téměř jistá, že navštívíte Yosemite Národní Park, ale o Kings Canyon pravděpodobně zavadíte jen prstem na mapě. Což je podle mě ohromná škoda. Tady se totiž můžete setkat s opravdovou divočinou.

 • pitons - ostrov svatá lucie, karibik 1500.jpg

  Výstup na Gros Pitons, ostrov Svaté Lucie

  Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Tato pranostika se mi honí hlavou po celou dobu mého výšlapu na Velký Piton. Je tropické vedro, včerejší silvestrovská oslava nebyla nějak výstředně bujará, ale pomalu se proklínám za ten pošetilý nápad, začít nový rok zdoláním ikonické hory tropického ostrova Svatá Lucie, který se nachází v náhrdelníku souostroví Malé Antily.

 • 20090703-24 Simpson Bay 02.JPG

  Ostrov Sv. Martina, perla Karibiku

  Tentokrát jsem vybral jeden zajímavý nevelký karibský ostrov. Svatý Martin leží ve skupině Závětrných ostrovů Malých Antil a vyniká tím, že je rozdělen mezi dvě evropské země, které díky tomuto odlehlému koutu světa mají společnou hranici, neboť v Evropě sousedy nejsou.

 • Rotterdam - stary most 1500.jpg

  Eurovíkend v Rotterdamu

  Sedím v pohodlném rychlém vlaku a za oknem se probouzí podzimní den. Letiště Schiphol, kam jsem dosedl přímým letem z Prahy, nechávám za sebou a kochám se ranní mlhou, která se líně převaluje nad rovinatou barevnou krajinou Nizozemska. Sluneční paprsky se velmi líně snaží prodrat skrz mlhu a ještě před zimou zahřát půdu. Vypadá to na slině krásný den.

 • Central Park, New York - Bow Bridge 03.jpg

  Barevný podzim v Central Parku

  Letošní říjen nám nachystal vskutku malebné babí léto s nevysychající barevnou paletou, které je jenom nadcházející podzim schopný. Třebaže přívětivost letošního října je vysoká, dovolím si vás pozvat za Velkou louži do nikdy nespícího kosmopolitního kotle, kterému se přezdívá Big Apple neboli Velké jablko. Přímou linkou přeletíte Atlantský oceán za necelých deset hodin a přistanete na vstupní bráně do New Yorku, kterou je letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho.

 • vinho-do-porto- porto, portugalsko 1500.jpg

  Porto, rodiště portského vína i město s bohatou historií

  Porto, druhé největší město Portugalska, které se proslavilo věhlasným portským vínem, se nachází na severozápadě Portugalska u Atlantského oceánu. Toto kosmopolitní město sice může na první pohled působit industriálním dojmem, jedná se o nejprůmyslovější oblast celé země, zároveň si však zachovalo svůj historický ráz. Čtvrť Ribeira se už od roku 1996 nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO.

 • Knihovna Schoelcher - Martinik, Karibik 1500.jpg

  Martinik, kus Francie v Karibiku

  Hurikánová sezóna za pár měsíců skončí, a tak se společně můžeme vydat do mého oblíbeného Karibiku. Dnes vám představuji francouzský ostrov Martinik. Martinik patří do souostroví Malých Antil, konkrétně do části zvané Návětrné ostrovy. Tyto ostrovy jsou vystavěné větrům vanoucím z východu, tj. z Atlantského oceánu. Proto je potřeba na tomto ostrově nebrat hurikánovou sezónu na lehkou váhu.

 • Hora Taranaki, cesta - Nový Zéland 1500.jpg

  Zélandská oblast Taranaki a výstup na vulkán

  Mt.Taranaki, vulkán měřící 2518 m, je dominantou západní části Severního ostrova Nového Zélandu. Panoramatický vulkán leží na úplném západním cípu a za dobré viditelnosti ho můžete spatřit už z velké dálky.

 • Mohavská poušť článek1500.jpg

  Opuštěná Mohavská poušť v Kalifornii

  Daleko od civilizace, daleko od lidí, mezi Los Angeles a Las Vegas a pod známým Death Valley leží třetí největší park v Americe. A ten suchý a rozpraskaný kus země se nazývá Mojave Desert (česky Mohavská poušť) anebo také Mojave National Preserve (česky Mohavský národní park).

 • berat albánie 1500.jpg

  Albánie, tak trochu opomíjená země Evropy

  Albánie je stále trochu zapomenutým koutem Evropy, ovšem turistický ruch se zde začíná velmi rychle rozrůstat. Nejvíce však stále tuto zemi divokých hor, řek, hlubokých údolí a kaňonů vyhledávají turisté, toužící po dobrodružství. Avšak Albánie nabízí i klasickou komfortní dovolenou v turistických letoviscích u moře. Je to také země s bohatou historií, takže ideální místo pro ty, kteří se zajímají o různé památky. Mimo to jistě upoutá pozornost snad každého návštěvníka přítomnost Mercedesů, na které narazíte opravdu všude a nepřehlédnutelné jsou i všudypřítomné betonové bunkry, připomínající těžké časy minulosti.