Blog Parkování R7 nejen o cestování

 • snowdonia, národní park - Wales, Velká Británie 1500.jpg

  Wales, země protnutá tajemnými hrady, dechberoucí přírodou i jedinečnou atmosférou

  Wales nepatří mezi nejoblíbenější turistické cíle. Jedná se přitom o místo, které vás pohltí svou atmosférou. I když nejde o rozsáhlé území, je natolik prošpikované magickými hrady, opuštěnými vřesovišti a nedotčenou přírodou, že uchvátí každého. S Walesem se pojí velké množství nejrůznějších mýtů a legend, člověk ani nepotřebuje mnoho fantazie, aby si na některých místech představil vzdělané druidy nebo chrabré rytíře. Podle některých bájí odsud pocházel i legendární král Artuš. Wales je tak místem, které si oblíbí milovníci historie i přírody.

 • Korsika ostrov pobřeží 1500.jpg

  Korsika, ostrov císaře Napoleona

  Naproti Janovskému zálivu, na druhé straně Ligurského moře, leží ostrov připomínající zatnutou pěst. K tomuto čtvrtému největšímu ostrovu středomoří byste asi těžko hledali příměr. Jmenuje se Korsika a je zkrátka svůj. Má svoji jedinečnou přírodu, kulturu, řeč i vůni. Jeho asi nejvýznamnější rodák, kterým nebyl nikdo slavnější, než sám císař Napoleon Bonaparte, o něm prohlásil, že i kdyby měl zavázané oči, Korsiku pozná podle vůně. A myslím, že nelhal.

 • Majak v Douglasu - Ostrov Man 1500 .jpg

  Ostrov Man

  Pro tyto jarní dny jsem vybral nádherný ostrov Man, který se rozprostírá mezi Irskem a Velkou Británií v Irském moři. Ostrov není přímou součástí Spojeného království, ale je britským korunním závislým územím. To znamená, že je přímo ve vlastnictví britské koruny. Po brexitu, který se reálně naplnil před několika lety, můžete tedy získat otisk manského razítka do cestovního pasu. Mně se to v minulosti nepovedlo, třebaže jsem oběhal všemožné úřady tohoto ostrova. Bylo to z důvodu, že obě země byly členy Evropské unie.

 • Bělehradská pevnost - Srbsko 1500.jpg

  Srbsko, srdce bývalé Jugoslávie

  Vnitrozemské Srbsko sice nepatří mezi nejnavštěvovanější země Balkánu, i přes to má však co nabídnout. V Srbsku naleznete spoustu historicky významných míst, ať už se jedná o archeologická naleziště nebo hrady. Za návštěvu stojí taktéž mnohá města. Jestliže však místo všudypřítomného hluku srbských měst preferujete raději poznávání krajiny, v Srbsku máte hned několik možností, kde si můžete odpočinout a nabrat sílu v mnohdy nedotčené krajině. Nachází se zde totiž nespočet přírodních rezervací, několik národních parků, jezer, či jeskyní. Příroda je zde opravdu velmi bohatá. Nejnavštěvovanějším místem Srbska však i nadále zůstává hlavní město Bělehrad.

 • Rybi kostel - Göteborg, Švédsko 1500.jpg

  Eurovíkend v Göteborgu

  Ze západošvédského města Göteborgu jsem poznával městské skvosty severní Evropy a krásy zdejší malebné, leč drsné přírody. A povětšinou jsem nechával informace o tomto pozoruhodném městě opomíjené. A to je velká chyba! Neboť Göteborg je zajímavým a překvapujícím sídlem a i jeho okolí má návštěvníkovi co nabídnout.

 • lavička ulička ribe 1500 2.jpg

  Ribe - město, kde se zastavil čas...

  Dneska vám povím něco o jednom krásném evropském městě. Zmiňované městečko najdete v Dánsku a věřte nebo ne, jenom 8 a půl hodiny jízdy autem z Prahy.

 • Paříž - Sacré-Coeur.jpg

  Paříž, kráska nad Seinou

  Francouzská metropole, hlavní město zamilovaných, kulturní centrum Evropy a také rodné město známého herce Jeana Gabina. Řada míst, kudy kráčela historie, vyhlášené restaurace, nádherný výhled z Eiffelovy věže – Paříž si prostě za jediný den neprojdete. Bazilika Sacré-Coeur, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, Vítězný oblouk, Ivanlidovna, to je jen malý výčet toho, co na vás v tomto krásném městě čeká. Kulturní život tu opravdu kvete, v Paříži je totiž mimo jiné na dvě stovky divadel a takřka 150 muzeí. Každý cestovatel si najde určitě to své.

 • Bequia, záliv - Bequia, Svatý Vincenc a Grenadin, Karibik 1500.jpg

  Bequia, největší ostrov Grenadin

  Tento nádherný karibský ostrov patří ke konstituční monarchii Svatý Vincenc a Grenadiny. Se svými necelými 20 kilometry čtverečními je největším ostrovem zmíněných Grenadin. Největším ostrovem státu je však Svatý Vincenc.

 • Amsterdam úzké domy.jpg

  Amsterdam, město úzkých domků a tulipánů

  Město úzkých domků, hausbótů, kávy, piva a sýrů, město tulipánů, bicyklů, kultury, erotiky a neřestí. Asi takto bych jednou větou popsala hlavní město Holandska, krásný Amsterdam. Vůbec se nedivím, že v roce 2010 byl „Canal Ring“ přidán do seznamu světového dědictví UNESCO.

 • Stockholm, Švédsko 1500.jpg

  Eurovíkend ve Stockholmu

  Jaro střídá zimu a je čas opět někam vyrazit. A když už začínají být teploty příjemné, můžeme si dopřát cestu na sever. Tentokrát jsem vybral severskou metropoli, která se rozkládá na 14 ostrovech a je partnerským městem Prahy. Mnozí už správně tuší, že dnešní řádky se budou věnovat hlavnímu městu Švédského království – Stockholmu.

 • Trinity College Library, Dublin - Irsko 1500.jpg

  Dublin si zamilují knihomolové i pivaři

  Dublin, hlavní město Irska, ve kterém žije více než půl milionu obyvatel, je ideální cíl pro knihomoly i milovníky dobrého piva. A vzhledem k tomu, že my se řadíme do obou skupin, nemohli jsme si takový výlet nechat ujít. Metropole se nachází v široké zátoce Dublin Bay u pohoří Wicklow Mountains.

 • Kladsko kostel.jpg

  Kladsko, město dvou tváří

  Polské Kladsko (polsky Kłodzko), jeden z nejkrásnějších koutů jihozápadního Polska má dvě tváře a rozhodně bohatou historii.

 • pau Pau Beach - Severní Mariany, Mikronésie, Tichomoří 1500.jpg

  Severní Mariany, tropický ráj v Tichomoří

  Dnes se společně zatouláme do Mikronésie, která se nachází v Tichém oceánu. Přesněji se vydáme na západ Tichého oceánu. Souostroví Mariany se rozkládá západně od Filipín, asi dva a půl tisíce kilometrů vzdušnou čarou. A toto souostroví je zcela pod správou Spojených států amerických, třebaže je členěno na dva územní celky.

 • Kokoda Trail - Papua-Nová Guinea 1500.jpg

  Port Moresby, nejnebezpečnější město světa

  Dnes vás zavedu do jedné exotické země, kam se mnoho Čechů nepodívá. Tou zemí je Papua Nová Guinea. Tato konstituční monarchie se nachází na druhém největším ostrově světa – Nové Guineji. Ostrov se nachází v části Oceánie, která se nazývá Melanésií.

 • Naarden - radnice, nizozemsko 1500.jpg

  Zimní procházka Naardenem

  Únorové dny mně před lety zavelely, abych vyrazil do Nizozemska. Myslím tím evropskou zemi, člena Evropské unie. Do tropického Nizozemska v Karibiku jsme se již podívali mnohokrát.

 • marshallovy ostrovy Majuro atol 05 1500.jpg

  Uprostřed Pacifiku na Marshallových ostrovech

  Na konci června roku 2016 podepsala Evropská unie dohodu o bezvízovém styku s dalšími třemi zeměmi Oceánie. Bez víz se můžeme vypravit na Tuvalu, Kiribati a Marshallovy ostrovy, a to vždy až na 90 dní v půl roční periodě. Musím však přiznat, že na cestování to velký vliv mít nebude, neboť Kiribati jsme již bez víz mohli navštívit na 30 dní. U Tuvalu jsme si po dvou letech polepšili a ušetříme 100 australských dolarů, které jsme za vízum po příletu museli platit a Marshallovy ostrovy nám udělovali bezplatně vízum na 30 dní po příletu. Přesto vám dnes chci přiblížit skupinu atolů, které nesou pojmenování Republika Marshallovy ostrovy.

 • Parlament oslo, norsko 1500.jpg

  Eurovíkend v Oslu

  Starý otřepaný vtípek o Oslu a oslovi snad nebudu ani na začátek mé pozvánky do norské metropole dávat. Ale rád se podělím o jiný lingvistický problém. Když jsem chtěl psát o Oslu, nevěděl jsem, jak správně od tohoto vlastního podstatného jména utvořit jméno přídavné. Je to osloská, či oselská radnice? Na první dobrou jsem vyloučil přídavná jména oslí a oslovská. Po poradě s odborníky z Ústavu pro jazyk český tedy budu psát přídavné jméno osloský, neboť je správně a je více užívané.

 • Pohnpei, Mikronésie - Cesta na Nan Madol 1500.jpg

  Pohnpei, drobná perla s historií

  V dnešním příspěvku vás zavedu do tropického ráje, že těch rájů ale je, na malý ostrov v Tichomoří. Ostrov je sopečného původu, jak to tak v Pacifiku je, obklopený korálovými útesy, které vystupují nad hladinu a tvoří přirozenou zábranu mezi bouřlivými vodami oceánu a klidnými pobřežními vodami ostrova. Zřejmě ještě netušíte, který ostrov jsem vybral, neboť tento všeobecný popis se hodí na více ostrovů.

 • azulejos fasáda 1500.jpg

  Azulejos, keramická krása Lisabonu

  I když je město Lisabon kvůli katastrofálnímu zemětřesení v 18. století vlastně jedno z nejmladších hlavních měst v Evropě, neznamená to, že nemá žádnou historii. Nenajdete tu sice spoustu starobylých památek jako v jiných evropských metropolích, ale jeho architektura je přesto úžasná. Velkým lákadlem je nedávno otevřený komplex El Maat. Jde o výjimečný projekt britské architekty Amandy Levede. V prostorách této unikátní stavby najdete muzeum umění, architektury a technologií, kde je důmyslně využit odraz vodní hladiny přes skleněné dlaždice, kterých je na budově přibližně 15 tisíc.

 • K Velkemu bazaru.jpg

  Eurovíkend v Istanbulu

  Dnes vás zvu na návštěvu města, které mi učarovalo hned při první návštěvě, a do kterého se vždy rád vracím. Poprvé jsem se do Istanbulu vypravil na začátku devadesátých let autobusem přes celý Balkánský poloostrov. Mnohokrát jsem využil dovolenou v Bulharsku a vždy si na chvíli odskočil do tohoto orientem vonícího města, abych sledoval tu úžasnou proměnu, která vždy od poslední mé návštěvy proběhla. A do Istanbulu jsem se dostal i letecky. A kdyby opět nastal zlatý věk železnice a já si našetřil nemalý finanční obnos, dojel bych do tohoto čarokrásného města i legendárním vlakem – Orient Expressem.