Blog Parkování R7 nejen o cestování

 • zanzibar stonetown1500.jpg

  Zanzibar, exotický ráj s vůní koření

  Také my občas dáme vale práci kolem parkování a obouváme toulavé boty. Mizíme za sluníčkem a poznáváním nových míst, kultur, lidí a jejich běžného života.

  Dnes bych vás ráda pozvala na cestu na exotický Zanzibar.

  Když se řekne Zanzibar, tak si snad každý vybaví nejen krásné moře a pláže, ale také plantáže s vůní hřebíčku, vanilky, skořice nebo muškátového oříšku. Možná si také vzpomenete na jeho pohnutou historii a trh se slonovinou a otroky.

 • Parlament-Bukurešť, Rumunsko 1500.jpg

  Eurovíkend v Bukurešti

  Dnes vás zvu do jednoho hlavního města, které se nachází na Balkánském poloostrově. Překvapilo mě, kolik reakcí vyvolalo mé rozhodnutí navštívit hlavního město Rumunska. I v současné době se setkávám s předsudky vůči této zemi, která je více než 10 let součástí Evropské unie i Severoatlantické aliance. A to že Rumunsko není v schengenském prostoru, přičítám spíše politickým záležitostem, než samotné přípravě Rumunska na vstup. Snad se mi podaří některé předsudky zlomit a možná vás i přesvědčit, že návštěva Bukureště není od věci.

 • londýn big ben 1500.jpg

  Londýn, metropole, na kterou jedna návštěva nestačí

  Londýn dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější destinace světa. Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska leží na řece Temži v jihovýchodní části země. Snoubí se v něm historie s moderní architekturou. Známé je také svým nevlídným deštivým počasím, ale to by vás rozhodně nemělo od návštěvy odradit. Na výlet do Londýna nikdy nezapomenete – a s největší pravděpodobností si ho stejně jako my budete chtít zopakovat.

 • chania - Kréta, Řecko 1500.jpg

  Řecký ostrov Kréta

  Největší a zároveň nejjižněji položený řecký ostrov ve Středozemním moři, který nabízí nádherné pláže, spoustu historických památek, a také velmi působivé horské scenérie, je oblíbenou letní destinací již několik let.

 • sagrada-familia-1020589_1920 (1).jpg

  Gaudího Barcelona, město nočního života a fotbalový ráj

  Barcelona byla dříve hlavní město Španělska a nachází se v krásné části země zvané Katalánsko. Břehy tu omývá azurové moře a pobřeží Costa Brava vzdálené od Barcelony, co by kamenem dohodil. Řadí se mezi nejnavštěvovanější kouty Pyrenejského poloostrova.

 • Přístaviště - Britské Panenské ostrovy, Karibik 1500.jpg

  Britské Panenské ostrovy

  Dnes vás pozvu opět do mnou milovaného Karibiku. Zimní počasí, třebaže je letošní zima prozatím mírná, ve mně probouzí touhu po exotických dálavách zalitých sluncem a vyznačujících se příjemnou teplotou kolem 25 °C a bezmračnou oblohou. Zřejmě mi chybí sluneční svit, tak si ho dopřávám alespoň ve vzpomínkách.

 • Benátky - gondoly.jpg

  Benátky, město okřídleného lva

  Když se řeknou Benátky, tak se jistě všem vybaví typický idylický obrázek Benátek, jak gondoliéři v proužkovaných tričkách proplouvají městem na černých gondolách mezi malebnými domy a paláci stojících podél kanálů, které vypadají jako kulisy z filmu.

 • sagunto - Španělsko 1500.jpg

  Valencie a pobřeží pomerančového květu

  Valencie není jen historické město vystavěné při ústí řeky Túria, ale celý pruh země na Pyrenejském poloostrově, rozkládající se při břehu Středozemního moře a autonomní oblast v rámci Španělského království. Je to země horkého slunce, středomořských pláží, horských hřebenů, a hlavně citrusů. Není divu, že severní část místního pobřeží, kde se nachází i samotné město Valencie, nese název Costa del Azahar, což by se dalo přeložit jako pobřeží pomerančového květu.

 • Thajsko - ruina buddhistickeho chramu.jpg

  Thajsko, dovolená na vlastní pěst

  Thajsko se stále tváří jako exotická země a ne každý si troufne vyrazit tam na vlastní pěst. Jenže se není čeho bát. Do Thajska ročně zavítá okolo 30 milionu turistů a místa, která nejsou uzpůsobena pro turisty, už prakticky nepotkáte. Byla by tak velká škoda zůstávat celou dobu v turistickém resortu nebo přímo v turistickém městě jako je Pattaya. To není to pravé Thajsko, to je Thajsko pro turisty. A to jsme my poznat nechtěli. Chtěli jsme trošku více dobrodružství a to se nám v Thajsku splnilo.

 • Západ slunce - Barbados, Karibik 1500.jpg

  Barbados, od království po republiku

  Dnes vás zvu opět do mnou oblíbeného Karibiku. A jak je mým dobrým zvykem, představím vám opět jeden z ostrovů Malých Antil. A to konkrétně Barbados. Barbados je výjimečný tím, že z toho náhrdelníku ostrovů a ostrůvků Malých Antil táhnoucích se od Portorika až k břehům Jižní Ameriky vybočuje. Pokud se dobře zadíváte na mapu, zjistíte, že ostrov je vychýlen východně a vlastně už není omýván vodami Karibského moře. Je plně obklopen vodami Atlantského oceánu. Ale kulturně ho do Karibiku směle řadíme.

 • Vanuatu_Trznice 1500.jpg

  Vanuatu, zajímavý stát Oceánie

  V roce 1980 získalo britsko-francouzské kondominium nezávislost. Do té doby souostroví neslo název Nové Hebridy, od roku 1980 se jmenuje Vanuatská republika. Kondominium je území pod společnou správou dvou a více států. Tato forma vlády nemá dlouhého trvání, přesto Nové Hebridy byly takto spravované přes sedmdesát let. Dodnes to přináší zajímavé právní spory, neboť v platnosti jsou jak francouzské, tak britské i vanuatské zákony. Nemalý počet zákonů je však vzájemně v rozporu.

 • Pred Papezskym palacem - Avignon, Francie 1500.jpg

  Avignon, tam je shon

  Avignon, tam je shon,
  tam na mostě všichni tančí.
  Avignon, tam je shon,
  tančí celý Avignon.

  Tuto lidovou píseň mnozí z vás určitě znáte. Zaznamenal jsem na hodině francouzštiny, že existuje i ve francouzském jazyce. Píseň ve variantách existuje od 15. století. Během let však dostala chybný význam, neboť se nikdy netančilo na mostě, ale vždy pod mostem.

 • 20160709-19 Pohled z radnicni veze1500.jpg

  Q jako australský Queensland

  Jak jsem předeslal minule, vracím se opět k Austrálii, abych pro vás vytvořil miniseriál
  o tomto nejmenším světadílu. Bran do Austrálie je mnoho. Může to být nejznámější město Sydney, či podle některých nejkrásnější Melbourne, či nám nejbližší Perth, anebo ta, kterou jsem použil já. Mým prvním kontaktem s Austrálií se stalo hlavní město státu Queensland. Tím městem je Brisbane.

 • Vrchol Kerkis - Samos, Řecko 1500.jpg

  Výlet na Kerkis, aneb z pláže na tisícovku

  Na dovolené na řeckém ostrově Samos jsem už byla několikrát a moc jsem si tento okouzlující ostrov oblíbila. Není to žádný vyprahlý ostrov. Na ostrově najdete spoustu zeleně, průzračné tyrkysové moře, pláže, kde na moc lidí nenarazíte, výborné jídlo a spoustu milých místních lidí. Navíc vzduch tu krásně voní po jehličí borovic, které tu lemují pobřeží. Při četných výletech jsem z dáli obdivovala horu Kerkis na západě ostrova a říkala jsem si, jaké by to asi bylo se podívat nahoru. Lákaly mě hodně výhledy na okolní ostrovy a moře. A tak jsme se jednoho slunečného zářijového dne na Kerkis také vydali.

 • fiji-909669_1920.jpg

  Fidži, tichomořská křižovatka

  Tento příspěvek vás zavede doprostřed oceánské spousty vody. Ale nebojte se, třebaže Tichý oceán je největší zemská plocha slané vody, při podrobnější prohlídce mapy objevíte v záplavě modři malé tečky. Ty tečky jsou ostrovy, které se dají rozdělit do třech velkých skupin: Mikronésie, Melanésie a Polynésie. Mezi mikronéské ostrovní státy patří Palau, kam jsem vás už zavedl. Mezi polynéské státy řadíme Tongu, kterou jsem vám již též přiblížil. A z melanéských ostrovů jsem se rozhodl vám přiblížit Fidži.

 • Cuzco - lidé 1500.jpg

  Na skok do Peru

  Peruánská společnost LATAM, která je dceřinou společností stejnojmenného sdružení jihoamerických leteckých společností se sídlem v Chile, občas hodí do placu pobídkové letenky ze Spojených států za velmi zajímavé ceny. Vzhledem ke stále rostoucímu počtu levných letů z Prahy do New Yorku se to vyplatí sledovat, protože se můžete dostat na jihoamerický kontinent za téměř pohádkovou cenu, a ještě to spojit s návštěvou města, které je světem samo o sobě.

 • Socha Svobody - New York, USA 1500.jpg

  New York, socha Svobody

  Socha Svobody darmo nemá,
  pěst do nebe vztyčenou.
  Symbolem je vlajky hvězdné,
  své země je oporou.
  Každej správnej Američan
  ví, co socha znamená.
  Svoboda je pro každého,
  kdo svoji zemi rád má.

 • vodopády - Island 1500.jpg

  Island tak trochu jinak

  O Islandu toho bylo napsáno již tolik, že popisovat jeho nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější místa mi připadá zbytečné. Kdo chce, může si párkrát kliknout a objeví se mu stovky fotek a zrovna takové množství cestopisů. Pokud se však chcete dozvědět o místech, kam cestovní kanceláře své klienty většinou neberou, musíte pátrat mnohem déle.

 • Monaco vyhlídka 1500.jpg

  Monako, knížectví na Riviéře

  Vyhlédnu z okénka letadla a spatřím modré vody Středozemního moře, do kterých se zakusuje zelená barva lesnatého pohoří. Jen malá číst zeleně je přerušená výškovými budovami a hustou zástavbou. Srdce mi poskočí radostí, opět vidím malinkatý kousek světa, který mám rád. Tím kouskem je Monako, knížectví o velikosti dvou kilometrů čtverečních.