Dánsko patří k zemím, které se mi na první pohled zalíbily. Třebaže patří geograficky k severní Evropě, je tu přijatelné klima po celý rok, neboť je nejjižnějším územím severní Evropy.
Rozkládá se na Jutském poloostrově a přilehlých asi čtyři sta ostrovech. Hlavním městem je Kodaň, kterou jsem již představil v číánku Eurovíkend v Kodani.
Cesta na sever Jutského poloostrova
Dnes vám chci představit sever Jutského poloostrova a hlavně administrativní centrum regionu Nordjylland. Do Aalborgu se z kodaňského letiště pohodlně dostanete autem po dánské dálniční síti. Nejdříve vyrazíte z Kodaně na západ a po mostě spojující ostrovy Sjæland a Fyn překonáte mořský průliv Storebælt po silnici, která má označení E20. A když po krátkém mostě opustíte ostrov Fyn a dostanete se na Jutský poloostrov, povede vás silnice E45 přímo na sever. A za čtyři hodiny jste v Aalborgu. Do Aalborgu se můžete z Prahy dostat i letecky. Je to však s jedním přestupem. Nejlépe to vychází přes Amsterodam. Pokud byste chtěli jet z Prahy autem, i ta možnost tady je. Cesta je pohodlná a přes Německo se do dánského Aalborgu dostanete za více než deset hodin. Ta vzdálenost je totiž přes tisíc kilometrů.
Kroužkované A
Aalborg je typické severodánské město a musím hned na začátku opravit jedno označení. Setkával jsem se a setkávám i s označením Ålborg. Ale sami místní mě opravili, že jejich město se píše s dvěma áčky. Totéž řešilo i město Aarhus, které se též psalo s kroužkovaným a. A tam se místní rozhodli, že od roku 2011 začnou používat raději dvě áčka, aby usnadnili mezinárodní komunikaci. Jak je to s Aalborgem, mi nikdo neprozradil. Pokud to při své cestě na sever Dánska, zjistíte, dejte mi vědět.
Takže jediným sídlem v Dánsku, které si zachovalo kroužkované a, je jižní předměstí Kodaně s názvem Tårnby, které neminete, pokud do Kodaně přiletíte.
Jídlo v Aalborgu
Aalborg je velké malé město. Pro pohyb po městě doporučuji chůzi, popřípadě si půjčte kolo. Centrum města je příjemné, je tu spousta možností k procházkám, ale i k posezením nad kávou. Dobré je ve středu či v sobotu navštívit náměstí Frederikstorv, které se promění v Zelené náměstí (Grønttorvet). Jedná se o největší farmářský trh v Aalborgu s nezaměnitelnou atmosférou a velkým výběrem ovoce, zeleniny, ryb, sýrů, pečiva… Najíst se v Aalborgu není žádný problém. Po celém městě se vyskytuje mnoho restaurací a bister. Zvláště bych doporučil oblast okolo přístavu Skudehavn (Loděnice), kde se nachází Street Food. Ale pokud zůstanete ve středu města, neprohloupíte. Najdete tu řadu rychlých jídelen, včetně těch nadnárodních, ale rozhodně vyzkoušejte čerstvost a chutnost kuchyně dánské.
Památky Aalborgu
Pokud jste se již postarali o tělo, je potřeba najít potravu i pro ducha. Aalborg nabízí pro každého něco. Já jsem zamířil k hrázděnému hradu Aalborghus. Z hradu toho mnoho nezbylo. Jen dvůr a východní křídlo, které je ve vládní správě a nepřístupné. Na nádvoří je volný vstup a v době turistické sezóny je možný vstup do kasemat a kobek. Návštěvníci muzeí si v Aalborgu přijdou na své též. Můžete tu navštívit: Muzeum moderního umění, Vikingské muzeum, Muzeum obrany a posádky. Ale město v poslední době proslulo i svým pouličním uměním, hlavně velkoformátovými malbami na stěnách domů. Aalborg si můžete prohlédnout i z nadhledu, což je v rovinatém Dánsku výzva. V širším centru města se nachází kovová věž s kruhovou vyhlídkou, která je 55 metrů vysoká a nabízí panoramatický rozhled 360°. Když k výšce věže přičteme i výšku kopce, na kterém stojí, hnedle jsme na 105 metrech. Na vyhlídce se nachází restaurace. Otevřeno tam mají každý den od 10 do 17 hodin a vstupné je 50 dánských korun. Nahoru vás pohodlně vyveze výtah každou půlhodinu, a pokud nechcete ve věži jíst, nemusíte.
Frederikshaven
Ale už je na čase opustit město a vypravit se ještě více na sever. Přes město Frederikshaven, kde stojí za to se zastavit a porozhlédnout. Jedná se o historické přístavní město a v sezóně je plné turistů. Ti se sem dostávají trajekty z Norska a Švédska. Je tu jedna z nejdelších pěších zón v Dánsku. Překvapením je pláž s bílým pískem a palmami. Zajděte si i k největšímu kostelu ve městě Frederikshaven Kirke. Centrální budova se vypíná na půdorysu řeckého kříže a pojme až 1100 věřících.
Skagen a mys Grenen
Ale to pořád ještě nejsme na úplném severu Jutského poloostrova. Nejsevernějším městem kontinentálního Dánska je Skagen. Tam se dostanete po silnici z Frederikshavenu a je to asi 40 kilometrů. Přístav ve městě je největším dánským přístavem a slouží hlavně pro rybáře, neboť ve městě je továrna na zpracování ryb. Město samotné mě nezaujalo. Protože lákadlem jsou dlouhé písečné pláže. Za těmi sem míří turisté, včetně mě. Největší turistickou atrakcí je Šedý maják, který se nachází za městem. Vede k němu pohodlná silnice, která o kousek dál končí velikým parkovištěm.
Na maják se můžete podívat a vstupné činí 85 dánských korun. Pokud byste chtěli zažít romantiku a pozorovat z majáku západ slunce, je to možné. Ale to už musíte použít samoobslužný vchod. Neboť přilehlé muzeum a maják jsou oficiálně otevřené jen do 16.00. A na vrchol majáku vede 210 schodů, ale s průměrnou fyzickou kondicí výstup hravě zvládnete.
Pokud se vydáte z parkoviště písečnými stezkami, dovedou vás až na mys Grenen. To je písečný velmi tenký výběžek trojúhelníkového tvaru do moře. Zvláštností je, že si můžete myslet, že vlevo jsou vody Severního moře a vpravo vody moře Baltského, pokud stojíte čelem k moři. Mnoho z nás se nechalo rádo ošplouchnout a dávali jsme obě ruce do moře, abychom si tento pocit setkání dvou moří užili. Při pohledu na mapu však zjistíte, že je to představa pouze romantická. Na východ od mysu Grenen přes moře se nachází švédské město Göteborg.
Løkken a Fårup
Cestou zpět do Aalborgu doporučuji jet po západním pobřeží. Sice nepojedete po dálnici, ale silnice číslo 55 je ve velmi dobrém stavu. Zastavte se v městečku Løkken, které je oblíbeným turistickým a rekreačním místem. Nedaleko města se nachází písečné duny a vysoký písečný útes, ze kterého se krásně pozorují malebné západy slunce. Chce to však mít s sebou nějakou bundu, kterou všudypřítomný vítr neprofoukne.
Mezi Løkkenem a Aalborgem se ve vesnici Fårup (takže Tårby není jediné) nachází velké zábavní centrum. Na to si určitě vyhraďte celý den, protože pobyt v něm je opravdu příjemný. Otevřeno je v letních měsících, jak se na největší vodní park v Dánsku sluší a patří. Kromě vodních atrakcí tu najdete i atrakce klasické: kolotoče, horské dráhy, vláčky i houpačky. Ale pro mne byly nejpřitažlivější právě atrakce vodní. Ať už to byly různé tobogány, skluzavky či příbojové vlny.
Pokud si chcete odpočinout, užít si krásu dánského venkova, přírodu s plně rozvinutou turistickou infrastrukturou, rozhodně objevte sever Jutského poloostrova.
Přečtěte si také o Eurovíkendu ve Stochkolmu :)