Notice: Undefined index: meta_description in /var/www/clients/client2/web25/web/res/template/web/article/list.phtml on line 7
Notice: Undefined index: title in /var/www/clients/client2/web25/web/res/template/web/article/list.phtml on line 8
-
Vanuatu, zajímavý stát Oceánie
V roce 1980 získalo britsko-francouzské kondominium nezávislost. Do té doby souostroví neslo název Nové Hebridy, od roku 1980 se jmenuje Vanuatská republika. Kondominium je území pod společnou správou dvou a více států. Tato forma vlády nemá dlouhého trvání, přesto Nové Hebridy byly takto spravované přes sedmdesát let. Dodnes to přináší zajímavé právní spory, neboť v platnosti jsou jak francouzské, tak britské i vanuatské zákony. Nemalý počet zákonů je však vzájemně v rozporu.
-
Sicílie, největší ostrov Středomoří
Ostrov ve tvaru trojúhelníku ležící ve Středozemním moři má řadu jmen. Mnozí ho považují za ráj citrusů, neboť citron tu roste skoro jako plevel a místní trhy doslova přetékají mandarinkami a pomeranči. Ostatní o Sicílii mluví jako o jednom velkém muzeu, či o křižovatce kultur, neboť na jednom ostrově můžete navštívit řecké chrámy, římské amfiteátry, normanské paláce, arabské mozaiky, ale i klasické barokní stavby.
-
Londýn, metropole, na kterou jedna návštěva nestačí
Londýn dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější destinace světa. Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska leží na řece Temži v jihovýchodní části země. Snoubí se v něm historie s moderní architekturou. Známé je také svým nevlídným deštivým počasím, ale to by vás rozhodně nemělo od návštěvy odradit. Na výlet do Londýna nikdy nezapomenete – a s největší pravděpodobností si ho stejně jako my budete chtít zopakovat.
-
Eurovíkend v Istanbulu
Dnes vás zvu na návštěvu města, které mi učarovalo hned při první návštěvě, a do kterého se vždy rád vracím. Poprvé jsem se do Istanbulu vypravil na začátku devadesátých let autobusem přes celý Balkánský poloostrov. Mnohokrát jsem využil dovolenou v Bulharsku a vždy si na chvíli odskočil do tohoto orientem vonícího města, abych sledoval tu úžasnou proměnu, která vždy od poslední mé návštěvy proběhla. A do Istanbulu jsem se dostal i letecky. A kdyby opět nastal zlatý věk železnice a já si našetřil nemalý finanční obnos, dojel bych do tohoto čarokrásného města i legendárním vlakem – Orient Expressem.
-
Eurovíkend v Amsterodamu
Vypravit se do hlavního města Nizozemska není vůbec složité. Z Prahy do Amsterodamu létá pravidelná přímá linka, a tak je naplánování prodlouženého víkendu v tomto hlavním městě opravdu nenáročné. Na začátek bychom si mohli upřesnit, zda se jedná o Amsterodam či Amsterdam. Obojí je možné, první varianta je česky a v současnosti je méně používaná, a ta druhá taktéž je česky, jen se přiklání k cizojazyčnému pojmenování tohoto nizozemského města. A aby toho poučování na začátek nebylo málo, tak vězte, že Nizozemsko je pojmenování pro evropskou monarchii a její součástí je i historické území zvané Holandsko. Takže Holandsko a Nizozemsko je na tom stejně jako Čechy a Česká republika.
-
Valencie a pobřeží pomerančového květu
Valencie není jen historické město vystavěné při ústí řeky Túria, ale celý pruh země na Pyrenejském poloostrově, rozkládající se při břehu Středozemního moře a autonomní oblast v rámci Španělského království. Je to země horkého slunce, středomořských pláží, horských hřebenů, a hlavně citrusů. Není divu, že severní část místního pobřeží, kde se nachází i samotné město Valencie, nese název Costa del Azahar, což by se dalo přeložit jako pobřeží pomerančového květu.
-
Madeira, krátká dovolená na ostrově věčného jara
Když jsem vybíral destinaci pro letošní dovolenou, sepsal jsem si několik podmínek, které by rozhodně měla splňovat. Tím nejdůležitějším bylo moře. Bez moře mi dovolená zkrátka nepřipadá jako dovolená. Nejsem ale úplně plážový typ a potřebuji mít také co objevovat. Chtěl jsem oblast, kde by se daly podnikat pěší výlety přírodou, a to nejlépe v horách. A potom jsem nechtěl, aby to bylo příliš daleko. Měl jsem k dispozici jen deset dnů volna v červnu a můj rozpočet také nebyl zrovna největší.
-
Eurovíkend v Portu
Kdo by neznal portské víno? Třebaže ho někteří z vás ještě neokusili, určitě vědí, že se jedná o fortifikované víno. Třebaže to zní tak, jako by víno pocházelo z nějakého opevnění, není tomu tak. Je to víno dolihované. To znamená, že víno se vyrábí nejen z vinného moštu ale i pálenky. Nejčastěji se jedná o vinný destilát. V drtivé míře fortifikované víno má vyšší zbytkový cukr a v minulosti se tímto způsobem prodlužovala doba trvanlivosti.
Ale pozor, ne každé dolihované víno je portské! Mezi dolihovaná vína patří vermut, sherry, atd. Ale když píšu o portském vínu, mám na mysli víno, které se získává z vinic v údolích kolem řeky Douro na severu Portugalska. A portské dostalo název do vínku tím, že se tato vinařská oblast Alto Douro rozléhá asi 100 kilometrů od portugalského města Porto a od roku 2001 je oblast zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Proto je označení portské víno chráněno, podobně jako víno šampaňské. -
10 cviků, které vám pomohou přežít dlouhý let
V únoru jsme pro vás sepsali článek, jak se vypořádat v pohodě s dlouhými lety. Část o cvičení vás zaujala, takže vám teď přinášíme článek s tipy, jak se během letu protahovat a zacvičit, abyste předešli možným zdravotním problémům.
-
Sydney, nejznámější australské město
Když se řekne Austrálie, vsadím se, že každému z nás naskočí automaticky nějaká ikona turistického cíle, která se nachází v tomto australském městě. Je to zajímavé o to více, že Sydney není hlavním městem Australského svazu.