-
Americké Panenské ostrovy, křehký ráj v Karibiku
Není tomu tak dávno, co se nad severovýchodním cípem Malých Antil prohnaly těsně za sebou dva hurikány (rok 2017). Mají na svědomí lidské životy i materiální ztráty. Přesto je důležité napsat, že hurikány tuto oblast ohrožují mnohem déle. Byly tu i v dobách, kdy se vůbec neuvažovalo nad tím, že lidská činnost ovlivňuje podnebí.
-
Wallis a Futuna, tropický ráj beze spěchu
Dnes se vypravíme do jednoho z mých oblíbených koutů světa, a to do Tichomoří. Zde se ve spoustě slané vody nachází tři zapomenuté vulkanické ostrovy s několika útesy, které jsou francouzským zámořským územím. Třebaže jsou formálně součástí Francie, nejsou členem Evropské unie. I když na letišti vedle francouzské vlajky vlaje z jedné strany vlajka Wallisu a Futuny a z druhé vlajka Evropské unie.
-
Bosna a Hercegovina
Dnes společně zavítáme opět na Balkánský poloostrov, jmenovitě do mnohonárodnostního státu Bosna a Hercegovina. K tomuto kroku mě vedou znepokojivé informace o možném zániku tohoto státního útvaru. Nebo spíš o možném rozdělení této federace na dvě samostatné části, které by spěly ke sjednocení se sousedními zeměmi. Obávám se však, že by to opět vedlo k prolévání krve. Což na tak malou zemi by bylo další velké utrpení, které si snad nezaslouží. Bosna a Hercegovina oplývá nejen nádhernou přírodou, divokými horami, hlubokými lesy a dravými řekami, ale i města se vyznačují malebností a balkánskou orientální atmosférou.
-
Zanzibar, exotický ráj s vůní koření
Také my občas dáme vale práci kolem parkování a obouváme toulavé boty. Mizíme za sluníčkem a poznáváním nových míst, kultur, lidí a jejich běžného života.
Dnes bych vás ráda pozvala na cestu na exotický Zanzibar.
Když se řekne Zanzibar, tak si snad každý vybaví nejen krásné moře a pláže, ale také plantáže s vůní hřebíčku, vanilky, skořice nebo muškátového oříšku. Možná si také vzpomenete na jeho pohnutou historii a trh se slonovinou a otroky.
-
Bali, tropický ráj s bohatou kulturou a neutichajícími tradicemi
Název Bali se v posledních letech skloňuje ve všech pádech i mezi českými turisty. Zatímco dříve byl tento ostrov vyhledáván především bohatšími návštěvníky, země začíná být dostupná většímu počtu cestovatelů, stačí si nevybrat předražená letoviska. Skoro to vypadá, že kdo nebyl na Bali, jako by nebyl. Ostatně čím dál víc se ozývají hlasy, že se jedná jen o nafouknutou bublinu a módní záležitost a existují mnohem zajímavější místa. To je sice možná pravda, ale nás návštěva Bali nadchla, přestože naše očekávání sama o sobě byla veliká.
-
Antequera, v samém srdci Andalusie
Budete-li přejíždět Andalusii napříč, nemůžete toto město minout. Leží v samém srdci Andalusie, pod jedním z hlavních průsmyků hornatého vnitrozemí, kde se křižují dvě prastaré dopravní tepny spojující nejdůležitější města španělského jihu. Jednou je cesta ze Sevilly do Granady, která největšího významu nabyla až po katolické reconquistě a tou druhou cesta z Cordoby do středomořského přístavu Malaga, využívaná pravděpodobně už za nadvlády starověkých Féničanů a jejich následovníků Kartaginců. Řeč je o městě Antequera, stále nedoceněném klenotu Andalusie, ležícím ve stínu slavnějších měst.
-
Nur-Sultan, stepní hlavní město
Dnes vás opět pozvu do Kazachstánu, kam jsme se podívali před časem. To jsme si prohlédli největší a bývalé hlavní město Almaty.
-
Dominkánská republika, neopěvovaná, ale přesto krásná
Na internetu najdete spoustu recenzí, které popisují Dominikánskou republiku jako tu horší karibskou destinaci, kde není příliš co k vidění a místní lidé jsou arogantní a neochotní. Ze své zkušenosti mohu říct, že to rozhodně není pravda a důkazem může být i to, že stále patří mezi nejnavštěvovanější země Karibiku.
-
Porto, rodiště portského vína i město s bohatou historií
Porto, druhé největší město Portugalska, které se proslavilo věhlasným portským vínem, se nachází na severozápadě Portugalska u Atlantského oceánu. Toto kosmopolitní město sice může na první pohled působit industriálním dojmem, jedná se o nejprůmyslovější oblast celé země, zároveň si však zachovalo svůj historický ráz. Čtvrť Ribeira se už od roku 1996 nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO.
-
Wales, země protnutá tajemnými hrady, dechberoucí přírodou i jedinečnou atmosférou
Wales nepatří mezi nejoblíbenější turistické cíle. Jedná se přitom o místo, které vás pohltí svou atmosférou. I když nejde o rozsáhlé území, je natolik prošpikované magickými hrady, opuštěnými vřesovišti a nedotčenou přírodou, že uchvátí každého. S Walesem se pojí velké množství nejrůznějších mýtů a legend, člověk ani nepotřebuje mnoho fantazie, aby si na některých místech představil vzdělané druidy nebo chrabré rytíře. Podle některých bájí odsud pocházel i legendární král Artuš. Wales je tak místem, které si oblíbí milovníci historie i přírody.
-
Omán, dovolená v zemi kadidla
Jestli máte chuť zažít kouzlo Arabského poloostrova, ale nestojíte o okázalý luxus Dubaje a neláká vás ani dovolená v hotelu u umělé laguny s téměř vroucí vodou, zkuste zamířit o pár kilometrů jihovýchodním směrem. Sousedem Spojených arabských emirátů je totiž země, která dlouhou dobu zůstávala západním turistům neznámá, a nebylo vůbec snadné získat povolení ke vstupu. Řeč je o Ománu, zemi krásných přírodních pláží a oáz skrytých mezi horskými hřebeny, kde okusíte chuť pravé Arábie.
-
Mrakodrapy v New Yorku
Tentokrát vás vezmu do ikonického města Ameriky, kterým je New York.
-
Kouzlo podzimních Brugg
Třebaže současná epidemiologická situace cestování moc nepřeje, cestování chtiví jedinci nemusí vyčkávat doma za pecí a můžou se vypravit na objevování neznámých končin blízkých. Opět vás, milí čtenáři, zavedu do Belgie.
-
Saba, panenská královna Karibiku
Hurikánová sezóna v mém oblíbeném Karibiku končí, tak vás zvu na prohlídku malého nizozemského ostrůvku v Karibském moři. Saba, tak se ostrůvek s rozlohou 13 kilometrů čtverečních nazývá, je součástí souostroví Malé Antily a patří do skupiny Závětrných ostrovů. Sám název už naznačuje, že je za větrem, tudíž škody po hurikánech jsou minimální, jestli vůbec nějaké.
-
Andalusie, kousek tropů na Pyrenejském poloostrově
Pokud si chcete užít v sychravém podzimním období trochu moře i jižního sluníčka a nechcete zrovna cestovat daleko za hranice našeho kontinentu, zkuste andaluský přírodní park Cabo de Gata – Níjar. Naleznete tam malebné panenské pobřeží bez hotelových komplexů a turistických resortů, divoké útesy i klidné zátoky s plážemi, řadící se k nejkrásnějším v celém Španělsku. Celý tento hornatý výběžek na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova je navíc známý výjimečně suchým a teplým mikroklimatem. Občas sice pořádně zafouká, ale deště se rozhodně příliš bát nemusíte. Tato část pobřeží Costa de Almeria je totiž považována za místo s nejmenším množstvím srážek v celé Evropě.
-
Algarve, nekonečné pláže i divoká romantika na samém konci Evropy
S prvními studenými dny podzimu leckoho napadne myšlenka prodloužit si léto ještě o pár dní a vyrazit na jih Evropy. Jednou ze zemí, kde léto ještě neskončilo, a jejíž krásu čeští turisté teprve objevují, je Portugalsko. Nabízí překrásné pláže Atlantického oceánu, horské oblasti s divokými řekami a skalními útvary, ale i historická města s neopakovatelnou atmosférou a výjimečnou kulturou.
-
Albánie, tak trochu opomíjená země Evropy
Albánie je stále trochu zapomenutým koutem Evropy, ovšem turistický ruch se zde začíná velmi rychle rozrůstat. Nejvíce však stále tuto zemi divokých hor, řek, hlubokých údolí a kaňonů vyhledávají turisté, toužící po dobrodružství. Avšak Albánie nabízí i klasickou komfortní dovolenou v turistických letoviscích u moře. Je to také země s bohatou historií, takže ideální místo pro ty, kteří se zajímají o různé památky. Mimo to jistě upoutá pozornost snad každého návštěvníka přítomnost Mercedesů, na které narazíte opravdu všude a nepřehlédnutelné jsou i všudypřítomné betonové bunkry, připomínající těžké časy minulosti.
-
Gruzie, brána do orientu
Už Vás nebaví ty plážové dovolené, kdy jste uzavřeni v jednom hotelovém komplexu s masou dalších rekreantů a vaše celodenní náplň je cesta z hotelu k pláži a zpět? I já jsem toužil po něčem víc a právě Gruzie mi pomohla se vymanit z tohoto stereotypu.
-
Srbsko, srdce bývalé Jugoslávie
Vnitrozemské Srbsko sice nepatří mezi nejnavštěvovanější země Balkánu, i přes to má však co nabídnout. V Srbsku naleznete spoustu historicky významných míst, ať už se jedná o archeologická naleziště nebo hrady. Za návštěvu stojí taktéž mnohá města. Jestliže však místo všudypřítomného hluku srbských měst preferujete raději poznávání krajiny, v Srbsku máte hned několik možností, kde si můžete odpočinout a nabrat sílu v mnohdy nedotčené krajině. Nachází se zde totiž nespočet přírodních rezervací, několik národních parků, jezer, či jeskyní. Příroda je zde opravdu velmi bohatá. Nejnavštěvovanějším místem Srbska však i nadále zůstává hlavní město Bělehrad.
-
Norfolk, ztracený ostrůvek v Oceánii
Dnes se společně vypravíme opět do Tichomoří. Nebude to vyhlášená destinace připomínající ráj, třebaže i na tomto ostrůvku je krásně. Nejedná se o korálový ostrov a ani o pozůstatek sopky čnící nad hladinu největšího oceánu, třebaže je vulkanického původu. Je to trochu netypický ostrůvek ztracený v Oceánii a není zde podporován masový turismus. Tím ostrůvkem je australský Norfolk.
Blog Parkování R7 nejen o cestování
ParkovaniR7.cz
DOTAZY 737 854 582 Rezervujte on-line