-
Barbados, od království po republiku
Dnes vás zvu opět do mnou oblíbeného Karibiku. A jak je mým dobrým zvykem, představím vám opět jeden z ostrovů Malých Antil. A to konkrétně Barbados. Barbados je výjimečný tím, že z toho náhrdelníku ostrovů a ostrůvků Malých Antil táhnoucích se od Portorika až k břehům Jižní Ameriky vybočuje. Pokud se dobře zadíváte na mapu, zjistíte, že ostrov je vychýlen východně a vlastně už není omýván vodami Karibského moře. Je plně obklopen vodami Atlantského oceánu. Ale kulturně ho do Karibiku směle řadíme.
-
Vanuatu, zajímavý stát Oceánie
V roce 1980 získalo britsko-francouzské kondominium nezávislost. Do té doby souostroví neslo název Nové Hebridy, od roku 1980 se jmenuje Vanuatská republika. Kondominium je území pod společnou správou dvou a více států. Tato forma vlády nemá dlouhého trvání, přesto Nové Hebridy byly takto spravované přes sedmdesát let. Dodnes to přináší zajímavé právní spory, neboť v platnosti jsou jak francouzské, tak britské i vanuatské zákony. Nemalý počet zákonů je však vzájemně v rozporu.
-
Q jako australský Queensland
Jak jsem předeslal minule, vracím se opět k Austrálii, abych pro vás vytvořil miniseriál
o tomto nejmenším světadílu. Bran do Austrálie je mnoho. Může to být nejznámější město Sydney, či podle některých nejkrásnější Melbourne, či nám nejbližší Perth, anebo ta, kterou jsem použil já. Mým prvním kontaktem s Austrálií se stalo hlavní město státu Queensland. Tím městem je Brisbane.
-
Výlet na Kerkis, aneb z pláže na tisícovku
Na dovolené na řeckém ostrově Samos jsem už byla několikrát a moc jsem si tento okouzlující ostrov oblíbila. Není to žádný vyprahlý ostrov. Na ostrově najdete spoustu zeleně, průzračné tyrkysové moře, pláže, kde na moc lidí nenarazíte, výborné jídlo a spoustu milých místních lidí. Navíc vzduch tu krásně voní po jehličí borovic, které tu lemují pobřeží. Při četných výletech jsem z dáli obdivovala horu Kerkis na západě ostrova a říkala jsem si, jaké by to asi bylo se podívat nahoru. Lákaly mě hodně výhledy na okolní ostrovy a moře. A tak jsme se jednoho slunečného zářijového dne na Kerkis také vydali.
-
Fidži, tichomořská křižovatka
Tento příspěvek vás zavede doprostřed oceánské spousty vody. Ale nebojte se, třebaže Tichý oceán je největší zemská plocha slané vody, při podrobnější prohlídce mapy objevíte v záplavě modři malé tečky. Ty tečky jsou ostrovy, které se dají rozdělit do třech velkých skupin: Mikronésie, Melanésie a Polynésie. Mezi mikronéské ostrovní státy patří Palau, kam jsem vás už zavedl. Mezi polynéské státy řadíme Tongu, kterou jsem vám již též přiblížil. A z melanéských ostrovů jsem se rozhodl vám přiblížit Fidži.
-
Na skok do Peru
Peruánská společnost LATAM, která je dceřinou společností stejnojmenného sdružení jihoamerických leteckých společností se sídlem v Chile, občas hodí do placu pobídkové letenky ze Spojených států za velmi zajímavé ceny. Vzhledem ke stále rostoucímu počtu levných letů z Prahy do New Yorku se to vyplatí sledovat, protože se můžete dostat na jihoamerický kontinent za téměř pohádkovou cenu, a ještě to spojit s návštěvou města, které je světem samo o sobě.
-
New York, socha Svobody
Socha Svobody darmo nemá,
pěst do nebe vztyčenou.
Symbolem je vlajky hvězdné,
své země je oporou.
Každej správnej Američan
ví, co socha znamená.
Svoboda je pro každého,
kdo svoji zemi rád má. -
Island tak trochu jinak
O Islandu toho bylo napsáno již tolik, že popisovat jeho nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější místa mi připadá zbytečné. Kdo chce, může si párkrát kliknout a objeví se mu stovky fotek a zrovna takové množství cestopisů. Pokud se však chcete dozvědět o místech, kam cestovní kanceláře své klienty většinou neberou, musíte pátrat mnohem déle.
-
Andalusie, kousek tropů na Pyrenejském poloostrově
Pokud si chcete užít v sychravém podzimním období trochu moře i jižního sluníčka a nechcete zrovna cestovat daleko za hranice našeho kontinentu, zkuste andaluský přírodní park Cabo de Gata – Níjar. Naleznete tam malebné panenské pobřeží bez hotelových komplexů a turistických resortů, divoké útesy i klidné zátoky s plážemi, řadící se k nejkrásnějším v celém Španělsku. Celý tento hornatý výběžek na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova je navíc známý výjimečně suchým a teplým mikroklimatem. Občas sice pořádně zafouká, ale deště se rozhodně příliš bát nemusíte. Tato část pobřeží Costa de Almeria je totiž považována za místo s nejmenším množstvím srážek v celé Evropě.
-
Tuvalu, pár metrů nad hladinou oceánu (zatím)
Na Tuvalu jsem vás už jednou pozval, a to v rámci článku o Fidži, a po letech se k tomuto ostrovnímu státu vracím, neboť si zaslouží víc než jeden odstavec.
-
Algarve, nekonečné pláže i divoká romantika na samém konci Evropy
S prvními studenými dny podzimu leckoho napadne myšlenka prodloužit si léto ještě o pár dní a vyrazit na jih Evropy. Jednou ze zemí, kde léto ještě neskončilo, a jejíž krásu čeští turisté teprve objevují, je Portugalsko. Nabízí překrásné pláže Atlantického oceánu, horské oblasti s divokými řekami a skalními útvary, ale i historická města s neopakovatelnou atmosférou a výjimečnou kulturou.
-
Utrecht, čtvrté největší město Nizozemska
Dnes jsem si pro vás připravil článek o čtvrtém největším městě Nizozemska. Po Amsterodamu, Haagu a Rotterdamu je Utrecht tím městem, který představuji. Město se nachází uprostřed Nizozemska, tím pádem má velmi dobré spojení se všemi kouty tohoto evropského království. Já jsem do Utrechtu přijel vlakem z Amsterodamu.
-
Kanárské ostrovy: Fuerteventura, ráj surfařů a milovníků pláží
Vítejte na Kanárských ostrovech! Kanárské ostrovy bývaly ještě poměrně nedávno tou největší exotikou, kterou si mohl český turista dopřát. Svět se ale díky cenám letenek neustále pomyslně zmenšuje, proto jsou dnes Kanáry dostupné už opravdu pro každého. Kanárské souostroví se nachází v Atlantském oceánu, asi 100 km od pobřeží Afriky. Jedná se o autonomní oblast Španělska, proto i zde najdete tu největší pohodu ve stylu „maňána“, ale přitom i plno zajímavých míst.
-
Eurovíkend v Amsterodamu
Vypravit se do hlavního města Nizozemska není vůbec složité. Z Prahy do Amsterodamu létá pravidelná přímá linka, a tak je naplánování prodlouženého víkendu v tomto hlavním městě opravdu nenáročné. Na začátek bychom si mohli upřesnit, zda se jedná o Amsterodam či Amsterdam. Obojí je možné, první varianta je česky a v současnosti je méně používaná, a ta druhá taktéž je česky, jen se přiklání k cizojazyčnému pojmenování tohoto nizozemského města. A aby toho poučování na začátek nebylo málo, tak vězte, že Nizozemsko je pojmenování pro evropskou monarchii a její součástí je i historické území zvané Holandsko. Takže Holandsko a Nizozemsko je na tom stejně jako Čechy a Česká republika.
-
Antigua, země moře a slunce
Pohledem z okénka malého letadla spatřuji pod námi krásně zelený ostrůvek, další korálek
z tropického náhrdelníku Malých Antil. Tentokrát se jedná o největší ostrov Závětrných Antil. Třebaže je Antigua největším ostrovem tohoto souostroví její rozloha činí bez mála 280 kilometrů čtverečních, což je o trochu více než činí rozloha poloviny Prahy. -
Riga, moderní město s přetrvávající stopou socialismu
Jediná skutečně moderní metropole Pobaltí, kosmopolitní město a kulturní centrum oblasti. Tak se často hovoří o hlavním městě Lotyšska Rize. A i když smutná historie je tu stále přítomná, Rigu je v mnoha ohledech možné přirovnat k ostatním velkým evropským městům. Zároveň si však zachovává svůj folklór. Velkou předností je, že tu nejsou davy turistů a ceny jsou poměrně vstřícné.
-
Dovolená Egypt - Marsa Alam
Je brzy ráno, tma, sychravo, zima jak v morně a jak se lidově říká, ani psa bys nevyhnal….
Právě mi začíná směna, ale je něčím jiná než obvykle. Až večer skončím, budu stát na letišti ve frontě na odbavení a právě mi začne D-O-V-O-L-E-N-Á. Tak kdo z nás by nevstával s radostí a netěšil by se? Odlet v 00:05 hod směr Egypt - letiště Marsa Alam - sluníčko, teplota kolem 27 stupňů a krásné a teplé moře. Báječná představa!
-
Washington D.C., metropole bez davů a mrakodrapů
Žije si svůj americký sen. Toto spojení se používá pro ty, kteří díky tvrdé práci, píli a odvaze dokázali jít za svými cíli, vystoupat po společenském žebříčku a zbohatnout. Ale pro nás bylo splněním takového amerického snu už to, že jsme se do Spojených států vůbec mohli podívat. Při cestách po Americe jsme samozřejmě nemohli vynechat hlavní město – Washington D.C.
-
Ostřihomské zastavení
Dnes jsem vybral zajímavé město našich bývalých sousedů. Maďarsko již téměř 30 let není naší sousední zemí. Po rozpadu Československa jsme o tohoto souseda přišli. Přesto Maďarsko ovlivňovalo kulturně, politicky i gastronomicky Čechy, Moravany i Slezany. Ať to bylo v dobách vlády krále uherského a chorvatského Matyáše I. Korvína, který se roku 1469 stal dědičným králem českým. Matyáš vládl na Moravě, ve Slezsku a v Lužici. Tak později jsme se s Maďary potkali v habsburské monarchii, která dospěla až do rakousko-uherského vyrovnání roku 1867. A s Maďarskem jsme opět spojeni, tentokrát členstvím v Evropské unii.
-
Maroko - severoafrické království
Dnes vás zavedu mimo starý kontinent. Vybral jsem pro vás jediné severoafrické království. Touto exotickou zemí je Maroko. Maroku se vyhnulo tzv. Arabské jaro, a proto je to bezpečná nedaleká destinace. Maroko nabízí umírněný islám s orientálními památkami, nefalšovaným arabským životem a naprostou bezpečností.
Blog Parkování R7 nejen o cestování
ParkovaniR7.cz
DOTAZY 737 854 582 Rezervujte on-line