Blog Parkování R7 nejen o cestování

 • Bulharsko - pláž1500.jpg

  Dovolená Bulharsko

  Horké léto je za dveřmi a pokud ještě nemáte plány na léto, dovolím si vám představit jihovýchodní zemi Evropy – Bulharsko. Mnoho z nás má s pobyty v Bulharsku zkušenost ještě z dob socialismu. Bylo to nejdostupnější teplé moře v rámci socialistického bloku. Tradiční bulharská pohostinnost se zachovala do dnešních dní. Kuchyně je stále lehká a chutná. Počasí v létě slunečné, moře teplé s pozvolnými písečnými plážemi. Jen ty služby se zkvalitnily, což turistům rozhodně nevadí.

 • Kasino-Konstanca, Rumunsko 1500.jpg

  Konstanca, největší rumunský přístav

  Dnes vám představím další neprávem opomíjený kout Evropské unie. Podíváme se společně do Rumunska, tentokrát to bude na jeho černomořské pobřeží. Stále narážím na předsudky vůči této balkánské zemi. Snad se je tímto příspěvkem podaří odbourat, popřípadě snad narušit jejich vytrvalost.

 • Thassos Řecko kostel.jpg

  Řecký ostrov Thassos

  Na úvod článku si musím vypůjčit úvodní klišé, avšak pravdivé, mnoha cestovních agentur popisujících tento Řecký ostrov.

  Thassos je „zelený smaragd v Egejském moři“. Ale vážně tomu tak je:)

  Na ostrově najdete spoustu zelené vegetace. Daří se tu piniím, borovicím a olivovníkům. Velkou část ostrova pokrývají lesy, tak proto ten název zelený smaragd.

 • Turecko dovolena - Pamukkale 05 1500.jpg

  Dovolená na Turecké riviéře

  V dnešní pozvánce vás zvu do země, která je rozkročená na dvou světadílech a je nejen pomyslnou, ale i faktickou spojnicí mezi Evropou a Asií, třebaže mnozí Evropané by byli raději, kdyby byla jenom asijskou zemí. Dnes vám tedy představím Turecko, konkrétně jeho jižní část.

 • před katedrálou maria del fiore - florencie, itálie.jpg

  Florencie a Pisa, zápisky z cest

  Můj výlet do Florencie zahrnoval jeden den v Pise a potom 5 dní ve Florencii. Původně jsem chtěl letět přímo z Prahy do Florencie, ale nakonec jsem letěl nejdřív do Pisy a pak se přesunul vlakem do Florencie. Zde je můj zápis formou deníku:

 • Bulharsko_Rilsky klaster_15002.jpg

  Bulharsko není jen moře

  Hlavním městem Bulharska je Sofie, zastaralý přepis Sofije se již nepoužívá. Sofie leží na úpatí pohoří Vitoša. V posledních letech za přispění peněz EU se město rozvíjí. Sofie se zařadila mezi města, které mají letiště propojené s centrem města metrem. A to Bulhaři za socialismu s výstavbou metra otáleli. Sice v roce 1972 si výstavbu města schválili, ale první úsek byl zprovozněn až v roce 1998. Od roku 2015 jezdí metro až na letiště. V Sofii se můžete svézt i tramvajemi, trolejbusy a autobusy.

 • Makarská riviéra pláž - Chorvatsko 1500.jpg

  Makarská riviéra nabízí příjemný odpočinek i spoustu zážitků

  Zatímco ve většině případů naše cesty vedou za poznáním a máme rádi akční dovolenou, tentokrát jsme se rozhodli si hezky odpočinout a načerpat spoustu nových sil na prosluněných plážích Makarské riviéry. Ta k relaxaci přímo vybízí i díky stabilnímu počasí a velkému počtu slunečných dnů.

 • gruzie - Kazbegi - cesta ke Kostelu Nejsvetejsi Trojice.jpg

  Gruzie, brána do orientu

  Už Vás nebaví ty plážové dovolené, kdy jste uzavřeni v jednom hotelovém komplexu s masou dalších rekreantů a vaše celodenní náplň je cesta z hotelu k pláži a zpět? I já jsem toužil po něčem víc a právě Gruzie mi pomohla se vymanit z tohoto stereotypu.

 • madeira steka v lese 1500.jpg

  Madeira, krátká dovolená na ostrově věčného jara

  Když jsem vybíral destinaci pro letošní dovolenou, sepsal jsem si několik podmínek, které by rozhodně měla splňovat. Tím nejdůležitějším bylo moře. Bez moře mi dovolená zkrátka nepřipadá jako dovolená. Nejsem ale úplně plážový typ a potřebuji mít také co objevovat. Chtěl jsem oblast, kde by se daly podnikat pěší výlety přírodou, a to nejlépe v horách. A potom jsem nechtěl, aby to bylo příliš daleko. Měl jsem k dispozici jen deset dnů volna v červnu a můj rozpočet také nebyl zrovna největší.

 • ala arca pohled na řeku a hory - Kyrgyzstán 1500.jpg

  Kyrgyzstán

  Když se řekne Kyrgyzstán, někteří z nás si vybaví postsovětskou středoasijskou republiku, a tím to pro mnohé z nás končí. Dnes se pokusím vám tuto zajímavou zemi představit. Do Kyrgyzstánu jsem se vypravil ještě před celosvětovou pandemií COVIDu-19. V té době jsme měli, jako občané EU, bezvízový styk za účelem turistiky do 60 dnů. Přímá letecká linka do Biškeku, hlavního města středoasijské republiky, z Prahy neexistovala, ale nejpříjemnější spojení bylo s ČSA do Almaty v Kazachstánu a tam přestoupit na let společnosti Air Astana do Biškeku.

 • výhledy - bali, indonésie 1500.jpg

  Bali, tropický ráj s bohatou kulturou a neutichajícími tradicemi

  Název Bali se v posledních letech skloňuje ve všech pádech i mezi českými turisty. Zatímco dříve byl tento ostrov vyhledáván především bohatšími návštěvníky, země začíná být dostupná většímu počtu cestovatelů, stačí si nevybrat předražená letoviska. Skoro to vypadá, že kdo nebyl na Bali, jako by nebyl. Ostatně čím dál víc se ozývají hlasy, že se jedná jen o nafouknutou bublinu a módní záležitost a existují mnohem zajímavější místa. To je sice možná pravda, ale nás návštěva Bali nadchla, přestože naše očekávání sama o sobě byla veliká.

 • Haag - Mauritshuits - Nizozemsko 1500.jpg

  Eurovíkend v Haagu

  Jaro klepe na dveře a je čas se porozhlédnout formou výletu do dalšího evropského města. Opět vás zavedu do Nizozemska, konkrétně do Holandska. Už jsem mnohokrát vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi Holandskem a Nizozemskem, tak naposledy. Holandsko je součástí Nizozemska a je rozděleno do dvou provincií: Severní a Jižní. A hlavním městem Jižního Holandska je právě Haag. Amsterodam jako hlavní město celého Nizozemského království a největší město Severního Holandska není hlavním městem zmíněné provincie.

 • Koloseum Řím 1500 2.jpg

  Řím – tipy a zajímavosti

  Připravili jsme pro vás pár zajímavostí, rad a tipů z naší cesty do Říma, které se vám můžou hodit při návštěvě tohoto města, které zaslouženě patří mezi nejnavštěvovanější města Evropy.

  Teď na jaře je ideální doba navštívit právě Řím, protože se teploty pohybují kolem příjemných 20°C. Takové počasí je nejlepší pro prohlížení krás tohoto města, které vyniká mimořádným bohatstvím uměleckých a kulturních památek. V Římě můžete také ochutnat skvělou italskou kuchyni, vydat se na nákupy módy od předních italských návrhářů anebo se vydat z centra na výlet k moři.

 • zanzibar stonetown1500.jpg

  Zanzibar, exotický ráj s vůní koření

  Také my občas dáme vale práci kolem parkování a obouváme toulavé boty. Mizíme za sluníčkem a poznáváním nových míst, kultur, lidí a jejich běžného života.

  Dnes bych vás ráda pozvala na cestu na exotický Zanzibar.

  Když se řekne Zanzibar, tak si snad každý vybaví nejen krásné moře a pláže, ale také plantáže s vůní hřebíčku, vanilky, skořice nebo muškátového oříšku. Možná si také vzpomenete na jeho pohnutou historii a trh se slonovinou a otroky.

 • Parlament-Bukurešť, Rumunsko 1500.jpg

  Eurovíkend v Bukurešti

  Dnes vás zvu do jednoho hlavního města, které se nachází na Balkánském poloostrově. Překvapilo mě, kolik reakcí vyvolalo mé rozhodnutí navštívit hlavního město Rumunska. I v současné době se setkávám s předsudky vůči této zemi, která je více než 10 let součástí Evropské unie i Severoatlantické aliance. A to že Rumunsko není v schengenském prostoru, přičítám spíše politickým záležitostem, než samotné přípravě Rumunska na vstup. Snad se mi podaří některé předsudky zlomit a možná vás i přesvědčit, že návštěva Bukureště není od věci.

 • londýn big ben 1500.jpg

  Londýn, metropole, na kterou jedna návštěva nestačí

  Londýn dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější destinace světa. Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska leží na řece Temži v jihovýchodní části země. Snoubí se v něm historie s moderní architekturou. Známé je také svým nevlídným deštivým počasím, ale to by vás rozhodně nemělo od návštěvy odradit. Na výlet do Londýna nikdy nezapomenete – a s největší pravděpodobností si ho stejně jako my budete chtít zopakovat.

 • chania - Kréta, Řecko 1500.jpg

  Řecký ostrov Kréta

  Největší a zároveň nejjižněji položený řecký ostrov ve Středozemním moři, který nabízí nádherné pláže, spoustu historických památek, a také velmi působivé horské scenérie, je oblíbenou letní destinací již několik let.

 • sagrada-familia-1020589_1920 (1).jpg

  Gaudího Barcelona, město nočního života a fotbalový ráj

  Barcelona byla dříve hlavní město Španělska a nachází se v krásné části země zvané Katalánsko. Břehy tu omývá azurové moře a pobřeží Costa Brava vzdálené od Barcelony, co by kamenem dohodil. Řadí se mezi nejnavštěvovanější kouty Pyrenejského poloostrova.

 • Přístaviště - Britské Panenské ostrovy, Karibik 1500.jpg

  Britské Panenské ostrovy

  Dnes vás pozvu opět do mnou milovaného Karibiku. Zimní počasí, třebaže je letošní zima prozatím mírná, ve mně probouzí touhu po exotických dálavách zalitých sluncem a vyznačujících se příjemnou teplotou kolem 25 °C a bezmračnou oblohou. Zřejmě mi chybí sluneční svit, tak si ho dopřávám alespoň ve vzpomínkách.

 • Benátky - gondoly.jpg

  Benátky, město okřídleného lva

  Když se řeknou Benátky, tak se jistě všem vybaví typický idylický obrázek Benátek, jak gondoliéři v proužkovaných tričkách proplouvají městem na černých gondolách mezi malebnými domy a paláci stojících podél kanálů, které vypadají jako kulisy z filmu.