Blog Parkování R7 nejen o cestování

 • sagunto - Španělsko 1500.jpg

  Valencie a pobřeží pomerančového květu

  Valencie není jen historické město vystavěné při ústí řeky Túria, ale celý pruh země na Pyrenejském poloostrově, rozkládající se při břehu Středozemního moře a autonomní oblast v rámci Španělského království. Je to země horkého slunce, středomořských pláží, horských hřebenů, a hlavně citrusů. Není divu, že severní část místního pobřeží, kde se nachází i samotné město Valencie, nese název Costa del Azahar, což by se dalo přeložit jako pobřeží pomerančového květu.

 • Thajsko - ruina buddhistickeho chramu.jpg

  Thajsko, dovolená na vlastní pěst

  Thajsko se stále tváří jako exotická země a ne každý si troufne vyrazit tam na vlastní pěst. Jenže se není čeho bát. Do Thajska ročně zavítá okolo 30 milionu turistů a místa, která nejsou uzpůsobena pro turisty, už prakticky nepotkáte. Byla by tak velká škoda zůstávat celou dobu v turistickém resortu nebo přímo v turistickém městě jako je Pattaya. To není to pravé Thajsko, to je Thajsko pro turisty. A to jsme my poznat nechtěli. Chtěli jsme trošku více dobrodružství a to se nám v Thajsku splnilo.

 • Západ slunce - Barbados, Karibik 1500.jpg

  Barbados, od království po republiku

  Dnes vás zvu opět do mnou oblíbeného Karibiku. A jak je mým dobrým zvykem, představím vám opět jeden z ostrovů Malých Antil. A to konkrétně Barbados. Barbados je výjimečný tím, že z toho náhrdelníku ostrovů a ostrůvků Malých Antil táhnoucích se od Portorika až k břehům Jižní Ameriky vybočuje. Pokud se dobře zadíváte na mapu, zjistíte, že ostrov je vychýlen východně a vlastně už není omýván vodami Karibského moře. Je plně obklopen vodami Atlantského oceánu. Ale kulturně ho do Karibiku směle řadíme.

 • Vanuatu_Trznice 1500.jpg

  Vanuatu, zajímavý stát Oceánie

  V roce 1980 získalo britsko-francouzské kondominium nezávislost. Do té doby souostroví neslo název Nové Hebridy, od roku 1980 se jmenuje Vanuatská republika. Kondominium je území pod společnou správou dvou a více států. Tato forma vlády nemá dlouhého trvání, přesto Nové Hebridy byly takto spravované přes sedmdesát let. Dodnes to přináší zajímavé právní spory, neboť v platnosti jsou jak francouzské, tak britské i vanuatské zákony. Nemalý počet zákonů je však vzájemně v rozporu.

 • Pred Papezskym palacem - Avignon, Francie 1500.jpg

  Avignon, tam je shon

  Avignon, tam je shon,
  tam na mostě všichni tančí.
  Avignon, tam je shon,
  tančí celý Avignon.

  Tuto lidovou píseň mnozí z vás určitě znáte. Zaznamenal jsem na hodině francouzštiny, že existuje i ve francouzském jazyce. Píseň ve variantách existuje od 15. století. Během let však dostala chybný význam, neboť se nikdy netančilo na mostě, ale vždy pod mostem.

 • 20160709-19 Pohled z radnicni veze1500.jpg

  Q jako australský Queensland

  Jak jsem předeslal minule, vracím se opět k Austrálii, abych pro vás vytvořil miniseriál
  o tomto nejmenším světadílu. Bran do Austrálie je mnoho. Může to být nejznámější město Sydney, či podle některých nejkrásnější Melbourne, či nám nejbližší Perth, anebo ta, kterou jsem použil já. Mým prvním kontaktem s Austrálií se stalo hlavní město státu Queensland. Tím městem je Brisbane.

 • Vrchol Kerkis - Samos, Řecko 1500.jpg

  Výlet na Kerkis, aneb z pláže na tisícovku

  Na dovolené na řeckém ostrově Samos jsem už byla několikrát a moc jsem si tento okouzlující ostrov oblíbila. Není to žádný vyprahlý ostrov. Na ostrově najdete spoustu zeleně, průzračné tyrkysové moře, pláže, kde na moc lidí nenarazíte, výborné jídlo a spoustu milých místních lidí. Navíc vzduch tu krásně voní po jehličí borovic, které tu lemují pobřeží. Při četných výletech jsem z dáli obdivovala horu Kerkis na západě ostrova a říkala jsem si, jaké by to asi bylo se podívat nahoru. Lákaly mě hodně výhledy na okolní ostrovy a moře. A tak jsme se jednoho slunečného zářijového dne na Kerkis také vydali.

 • fiji-909669_1920.jpg

  Fidži, tichomořská křižovatka

  Tento příspěvek vás zavede doprostřed oceánské spousty vody. Ale nebojte se, třebaže Tichý oceán je největší zemská plocha slané vody, při podrobnější prohlídce mapy objevíte v záplavě modři malé tečky. Ty tečky jsou ostrovy, které se dají rozdělit do třech velkých skupin: Mikronésie, Melanésie a Polynésie. Mezi mikronéské ostrovní státy patří Palau, kam jsem vás už zavedl. Mezi polynéské státy řadíme Tongu, kterou jsem vám již též přiblížil. A z melanéských ostrovů jsem se rozhodl vám přiblížit Fidži.

 • Cuzco - lidé 1500.jpg

  Na skok do Peru

  Peruánská společnost LATAM, která je dceřinou společností stejnojmenného sdružení jihoamerických leteckých společností se sídlem v Chile, občas hodí do placu pobídkové letenky ze Spojených států za velmi zajímavé ceny. Vzhledem ke stále rostoucímu počtu levných letů z Prahy do New Yorku se to vyplatí sledovat, protože se můžete dostat na jihoamerický kontinent za téměř pohádkovou cenu, a ještě to spojit s návštěvou města, které je světem samo o sobě.

 • Socha Svobody - New York, USA 1500.jpg

  New York, socha Svobody

  Socha Svobody darmo nemá,
  pěst do nebe vztyčenou.
  Symbolem je vlajky hvězdné,
  své země je oporou.
  Každej správnej Američan
  ví, co socha znamená.
  Svoboda je pro každého,
  kdo svoji zemi rád má.

 • vodopády - Island 1500.jpg

  Island tak trochu jinak

  O Islandu toho bylo napsáno již tolik, že popisovat jeho nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější místa mi připadá zbytečné. Kdo chce, může si párkrát kliknout a objeví se mu stovky fotek a zrovna takové množství cestopisů. Pokud se však chcete dozvědět o místech, kam cestovní kanceláře své klienty většinou neberou, musíte pátrat mnohem déle.

 • Monaco vyhlídka 1500.jpg

  Monako, knížectví na Riviéře

  Vyhlédnu z okénka letadla a spatřím modré vody Středozemního moře, do kterých se zakusuje zelená barva lesnatého pohoří. Jen malá číst zeleně je přerušená výškovými budovami a hustou zástavbou. Srdce mi poskočí radostí, opět vidím malinkatý kousek světa, který mám rád. Tím kouskem je Monako, knížectví o velikosti dvou kilometrů čtverečních.

 • San Pedro_Andalusie1500.jpg

  Andalusie, kousek tropů na Pyrenejském poloostrově

  Pokud si chcete užít v sychravém podzimním období trochu moře i jižního sluníčka a nechcete zrovna cestovat daleko za hranice našeho kontinentu, zkuste andaluský přírodní park Cabo de Gata – Níjar. Naleznete tam malebné panenské pobřeží bez hotelových komplexů a turistických resortů, divoké útesy i klidné zátoky s plážemi, řadící se k nejkrásnějším v celém Španělsku. Celý tento hornatý výběžek na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova je navíc známý výjimečně suchým a teplým mikroklimatem. Občas sice pořádně zafouká, ale deště se rozhodně příliš bát nemusíte. Tato část pobřeží Costa de Almeria je totiž považována za místo s nejmenším množstvím srážek v celé Evropě.

 • algarve pláž útes.jpg

  Algarve, nekonečné pláže i divoká romantika na samém konci Evropy

  S prvními studenými dny podzimu leckoho napadne myšlenka prodloužit si léto ještě o pár dní a vyrazit na jih Evropy. Jednou ze zemí, kde léto ještě neskončilo, a jejíž krásu čeští turisté teprve objevují, je Portugalsko. Nabízí překrásné pláže Atlantického oceánu, horské oblasti s divokými řekami a skalními útvary, ale i historická města s neopakovatelnou atmosférou a výjimečnou kulturou.

 • Utrecht - univerzita, Nizozemsko 1500.jpg

  Utrecht, čtvrté největší město Nizozemska

  Dnes jsem si pro vás připravil článek o čtvrtém největším městě Nizozemska. Po Amsterodamu, Haagu a Rotterdamu je Utrecht tím městem, který představuji. Město se nachází uprostřed Nizozemska, tím pádem má velmi dobré spojení se všemi kouty tohoto evropského království. Já jsem do Utrechtu přijel vlakem z Amsterodamu.

 • fuerteventura pláž 1500.jpg

  Kanárské ostrovy: Fuerteventura, ráj surfařů a milovníků pláží

  Vítejte na Kanárských ostrovech! Kanárské ostrovy bývaly ještě poměrně nedávno tou největší exotikou, kterou si mohl český turista dopřát. Svět se ale díky cenám letenek neustále pomyslně zmenšuje, proto jsou dnes Kanáry dostupné už opravdu pro každého. Kanárské souostroví se nachází v Atlantském oceánu, asi 100 km od pobřeží Afriky. Jedná se o autonomní oblast Španělska, proto i zde najdete tu největší pohodu ve stylu „maňána“, ale přitom i plno zajímavých míst.

 • Amsterodam - waag 1500.jpg

  Eurovíkend v Amsterodamu

  Vypravit se do hlavního města Nizozemska není vůbec složité. Z Prahy do Amsterodamu létá pravidelná přímá linka, a tak je naplánování prodlouženého víkendu v tomto hlavním městě opravdu nenáročné. Na začátek bychom si mohli upřesnit, zda se jedná o Amsterodam či Amsterdam. Obojí je možné, první varianta je česky a v současnosti je méně používaná, a ta druhá taktéž je česky, jen se přiklání k cizojazyčnému pojmenování tohoto nizozemského města. A aby toho poučování na začátek nebylo málo, tak vězte, že Nizozemsko je pojmenování pro evropskou monarchii a její součástí je i historické území zvané Holandsko. Takže Holandsko a Nizozemsko je na tom stejně jako Čechy a Česká republika.

 • snowdonia, národní park - Wales, Velká Británie 1500.jpg

  Wales, země protnutá tajemnými hrady, dechberoucí přírodou i jedinečnou atmosférou

  Wales nepatří mezi nejoblíbenější turistické cíle. Jedná se přitom o místo, které vás pohltí svou atmosférou. I když nejde o rozsáhlé území, je natolik prošpikované magickými hrady, opuštěnými vřesovišti a nedotčenou přírodou, že uchvátí každého. S Walesem se pojí velké množství nejrůznějších mýtů a legend, člověk ani nepotřebuje mnoho fantazie, aby si na některých místech představil vzdělané druidy nebo chrabré rytíře. Podle některých bájí odsud pocházel i legendární král Artuš. Wales je tak místem, které si oblíbí milovníci historie i přírody.